About Us  |   Contact

NJPW reveals full G1 Climax tournament schedule

New Japan Pro Wrestling has revealed the full tournament schedule for this summer's G1 Climax.

Of note, Kenny Omega vs. Kota Ibushi is set for the B Block finals at Budokan Hall. They previously wrestled at the venue for DDT in 2012.

Tetsuya Naito vs. Zack Sabre Jr., Juice Robinson vs. Hirooki Goto, Tomohiro Ishii vs. SANADA, and Toru Yano vs. Tama Tonga are the other matches scheduled for the last B Block show.

Hiroshi Tanahashi vs. Kazuchika Okada will be taking place at the A Block finals, which is the first of three straight nights at Budokan Hall, with Jay White vs. EVIL, Minoru Suzuki vs. Bad Luck Fale, Michael Elgin vs. Togi Makabe, and Hangman Page vs. YOSHI-HASHI also set.

All of this year's G1 shows will be airing live on New Japan World and will have English commentary available. It's taking place from July 14-August 12.

Here's the full schedule (there will also be non-tournament matches on the undercards):

July 14 (Tokyo, Ota Ward Gymnasium, A Block) --

  • Kazuchika Okada vs. Jay White
  • Hiroshi Tanahashi vs. Minoru Suzuki
  • Michael Elgin vs. EVIL
  • Bad Luck Fale vs. Hangman Page
  • Togi Makabe vs. YOSHI-HASHI

July 15 (Tokyo, Ota Ward Gymnasium, B Block) --

  • Kenny Omega vs. Tetsuya Naito
  • Kota Ibushi vs. Zack Sabre Jr.
  • Hirooki Goto vs. SANADA
  • Juice Robinson vs. Tama Tonga
  • Tomohiro Ishii vs. Toru Yano

July 16 (Hokkaido, A Block) --

  • Hiroshi Tanahashi vs. Jay White
  • Togi Makabe vs. Minoru Suzuki
  • Kazuchika Okada vs. Bad Luck Fale
  • Michael Elgin vs. Hangman Page
  • YOSHI-HASHI vs. EVIL

July 19 (Tokyo, Korakuen Hall, B Block) --

  • Kenny Omega vs. Hirooki Goto
  • Tetsuya Naito vs. Tomohiro Ishii
  • Kota Ibushi vs. Juice Robinson
  • Zack Sabre Jr. vs. Toru Yano
  • SANADA vs. Tama Tonga

July 20 (Tokyo, Korakuen Hall, A Block) --

  • Kazuchika Okada vs. Hangman Page
  • Togi Makabe vs. EVIL
  • Hiroshi Tanahashi vs. Bad Luck Fale
  • Michael Elgin vs. Jay White
  • Minoru Suzuki vs. YOSHI-HASHI

July 21 (Tokyo, Korakuen Hall, B Block) --

  • Tomohiro Ishii vs. Hirooki Goto
  • Kenny Omega vs. Tama Tonga
  • Tetsuya Naito vs. Juice Robinson
  • Zack Sabre Jr. vs. SANADA
  • Kota Ibushi vs. Toru Yano

July 22 (Tokyo, Esforta Arena Hachioji, A Block) --

  • Kazuchika Okada vs. Togi Makabe
  • EVIL vs. Bad Luck Fale
  • Hiroshi Tanahashi vs. Hangman Page
  • Minoru Suzuki vs. Jay White
  • Michael Elgin vs. YOSHI-HASHI

July 26 (Niigata, B Block) --

  • Kota Ibushi vs. SANADA
  • Kenny Omega vs. Juice Robinson
  • Tomohiro Ishii vs. Zack Sabre Jr.
  • Tetsuya Naito vs. Tama Tonga
  • Hirooki Goto vs. Toru Yano

July 27 (Shizuoka, A Block) --

  • Kazuchika Okada vs. YOSHI-HASHI
  • Hiroshi Tanahashi vs. Togi Makabe
  • Minoru Suzuki vs. Michael Elgin
  • Jay White vs. Bad Luck Fale
  • EVIL vs. Hangman Page

July 28 (Aichi, B Block) --

  • Kota Ibushi vs. Tomohiro Ishii
  • Kenny Omega vs. SANADA
  • Tetsuya Naito vs. Hirooki Goto
  • Juice Robinson vs. Toru Yano
  • Zack Sabre Jr. vs. Tama Tonga

July 30 (Kagawa, A Block) --

  • Kazuchika Okada vs. Michael Elgin
  • Minoru Suzuki vs. EVIL
  • Hiroshi Tanahashi vs. YOSHI-HASHI
  • Jay White vs. Hangman Page
  • Togi Makabe vs. Bad Luck Fale

August 1 (Kagoshima, B Block) --

  • Kota Ibushi vs. Hirooki Goto
  • Kenny Omega vs. Zack Sabre Jr.
  • Tetsuya Naito vs. Toru Yano
  • Juice Robinson vs. SANADA
  • Tomohiro Ishii vs. Tama Tonga

August 2 (Fukuoka, A Block) --

  • Kazuchika Okada vs. Minoru Suzuki
  • Hiroshi Tanahashi vs. EVIL
  • Michael Elgin vs. Bad Luck Fale
  • Togi Makabe vs. Hangman Page
  • Jay White vs. YOSHI-HASHI

August 4 (Osaka, B Block) --

  • Kenny Omega vs. Tomohiro Ishii
  • Tetsuya Naito vs. Kota Ibushi
  • Zack Sabre Jr. vs. Juice Robinson
  • Hirooki Goto vs. Tama Tonga
  • SANADA vs. Toru Yano

August 5 (Osaka, A Block) --

  • Kazuchika Okada vs. EVIL
  • Hiroshi Tanahashi vs. Michael Elgin
  • Jay White vs. Togi Makabe
  • Minoru Suzuki vs. Hangman Page
  • YOSHI-HASHI vs. Bad Luck Fale

August 8 (Kanagawa, B Block) --

  • Tetsuya Naito vs. SANADA
  • Kenny Omega vs. Toru Yano
  • Kota Ibushi vs. Tama Tonga
  • Hirooki Goto vs. Zack Sabre Jr.
  • Tomohiro Ishii vs. Juice Robinson

August 10 (Tokyo, Budokan Hall, A Block) --

  • Kazuchika Okada vs. Hiroshi Tanahashi
  • Jay White vs.EVIL
  • Minoru Suzuki vs. Bad Luck Fale
  • Michael Elgin vs. Togi Makabe
  • Hangman Page vs. YOSHI-HASHI

August 11 (Tokyo, Budokan Hall, B Block) --

  • Kenny Omega vs. Kota Ibushi
  • Tetsuya Naito vs. Zack Sabre Jr.
  • Hirooki Goto vs. Juice Robinson
  • Tomohiro Ishii vs. SANADA
  • Toru Yano vs. Tama Tonga

August 12 (Tokyo, Budokan Hall) --

  • A Block vs. B Block winner in the tournament finals